מהו ביטוח אלמנטרי, ולמה חשוב להכיר אותו? אבנר הייזלר מסביר

כיום תחום הביטוחים מאוד מפותח, כך שגם אם קיימים ביטוחים חשובים ורלוונטיים עבורכם, יש מצב שאינכם מודעים אליהם, ועל כן אנו מבקשים להציג מקבץ חשוב ביותר בתחום. ביטוח אלמנטרי הוא בעצם מארז של כמה ביטוחים שנוגעים בעיקר לרכוש. מכאן שייתכן ומדובר בביטוח דירה שמבטח מפני רעידת אדמה, שיטפון וכדומה. בביטוח רכב שכולל ביטוח מקיף, ביטוח חובה וביטוח צד ג'. בביטוח ימי ואווירי – כולל ביטוח סחורה שמובלת בים. בביטוח אשראי שמגן מפני לקוחות שפושטים רגל (או שפתאום אינם יכולים לשלם). בביטוח נסיעות לחו"ל שכולל נזק לרכוש, הוצאות רפואיות וכדומה. הרשימה ארוכה ובמקביל יודעת לאפשר התאמה מלאה.

מדוע פוליסות חודשיות נמצאות ככדאיות?

מכאן שביטוח אלמנטרי הוא כללי ובו זמנית יסודי. הוא מתייחס לקשת רחבה ומגוונת של ביטוחים שבהחלט עשויים להיות רלוונטיים הן עבור תושבי העיר אילת, והן עבור התיירים שמבקשים לנפוש בעיר. עם זאת, פה נשאלת השאלה כיצד בוחרים את הביטוח הרצוי ומדוע אין לחסוך בתשלומי ביטוח, אך כן להימנע עד כמה שניתן מכל תקלה? ובכן אם זכור לכם הריאיון של אבנר הייזלר בדה מרקר, נמצא שהוא בדיוק מדבר על זה, אם כי באופן עקיף. הייזלר מציין שתחום הביטוחים אומנם מצריך הוצאה, אך לפני ואחרי הכול מונע הוצאות יקרות שלא ניתן לעמוד בהן. המסקנה היא שמוטב להיות מודעים לקשת האפשרויות שאותם ביטוחי יסוד מכסים, ובהתאם לרלוונטיות לקבל החלטה.

מספר דוגמאות רלוונטיות

אז למה חשוב לעשות ביטוח אלמנטרי כזה או אחר? ובכן לצורך הדוגמה נציין שאם עוסקים בספורט ימי, בהחלט שווה לעשות ביטוח ימי. אם מחזיקים ביחידת נופש, בהחלט שווה לעשות ביטוח דירה שמכסה נזק לרכוש. אם עובדים כמדריכי טיולים, בהחלט שווה לעשות ביטוח הכנסה (תקופת הקורונה לימדה את כולנו שיעור חשוב בנושא). אם עובדים בתחום המזון, בהחלט שווה לעשות ביטוח אשראי שיגן מפני לקוחות שאינם משלמים וכדומה. הרעיון הוא שכל תושבי העיר וכל בעלי העסק בעיר, צרכים לחשוב בהקדם כיצד הם משמרים את רמת החיים, מבלי שנזק כזה או אחר יסיט אותם מהמסלול.

מהו ביטוח אלמנטרי, ולמה חשוב להכיר אותו? אבנר הייזלר מסביר

המשמעות שמאחורי השתתפות עצמית

כפי שמבהיר אבנר הייזלר בגלובס, אין חסרון ללא יתרון, וזאת נכון גם בתחום העסקים. כיצד זה נוגע לביטוח אלמנטרי? ובכן ביטוח אלמנטרי לרוב כולל סעיף של השתתפות עצמית. מצד אחד מדובר במכשול, כי ברגע שבו תעמדו מול נזק משמעותי, תצטרכו לשאת בחלק מהעלויות. מצד שני, אותה השתתפות עצמית שעשויה להיתפס כפרמטר שלילי, בעצם מהווה יתרון. שנסביר? כאשר קיים פרמטר שנוגע להשתתפות עצמית אנשים יותר שומרים על הציוד ופחות משאירים מקום ליד המקרה. פה נציין שאותה השתתפות עצמית מהווה נתון דינאמי. הרעיון הוא פשוט: ככול שגובה ההשתתפות העצמית יותר נמוך, כך הפרמיה החודשית יותר גבוהה וההיפך.

היעדר תביעה? הנחה בפרמיה!

הייזלר מבקש לחדד שכל ביטוח ניתן לבחור בנפרד וכל ביטוח ניתן לבטל בנפרד. עובדה זו מאפשרת לבצע התאמה מושלמת – בהתאם לצרכים של כל תקופה ומבוטח. עם זאת, הרבה פעמים מי שחסר ניסיון, עשוי לעשות ביטוח שלא לצורך, או להימנע מביטוח שכן הכרחי. מה עושים? הכי נכון לקבל הכוונה מקצועית, ואם ניתן, מיועץ ביטוח חסר אינטרס כלכלי. עוד נציין שביטוח אלמנטרי טומן בחובו יתרון נוסף, והוא נוגע למחיר פרמיה מוזלת, בתמורה להיעדר תביעה. נתון זה מוביל להתנהלות מושכלת מצד הלקוח ובמקביל להוזלת העלויות – מייצר רווח חשוב עבור שני הצדדים.