חרדה אצל ילדים: היא לא חייבת להרוס לכם את החופשה

חרדה אצל ילדים היא תופעה נפוצה שמתרחשת גם אצל תינוקות ופעוטות ועלולה להמשיך עד לגיל הבגרות. במידה והחרדה איננה מטופלת, היא מחמירה עד לכדי הפרעה משמעותית לאיכות החיים – לא רק של הילד אלא גם כלפי בני המשפחה והסובבים. אירוע כמו יציאה לחופשה מהווה טריגר משמעותי בעבור ילדים שסובלים מחרדה, וזאת בשל הניתוק מהבית ומהמקום המוכר. למעשה, תסמינים של חרדה בחופשה יכולים לנוע בין התקפי זעם חריפים, התקפי קנאה, חשש מפני להיות לבד, חרדת נטישה, וכן חרדה כללית לצד תופעות פיזיולוגיות כמו בחילות, הקאות, כאבי בטן, סחרחורת וחוסר מנוחה קיצוני. חשוב להבין כי הגורמים לחרדה אצל ילדים הם רבים וכוללים בין היתר מרכיב גנטי, חוויות שליליות, גוננות כמו גם חוויה שלילית אותה הילד חווה. על כן, זיהוי של החרדה עוד לפני והבנה כי מדובר בתופעה בה ניתן לטפל, ומוקדם ככל האפשר. מדוע? ובכן, מעבר לאספקט של חופשה מושלמת בעיר אילת מדובר בחייו של ילדכם – ואתם רוצים לספק לו את המעטפת הטובה ביותר להתמודדות, הכלה וקבלת שליטה על החרדה.

מה אפשר לעשות במידה והילד חווה חרדה בחופשה?

חרדה אצל ילדים היא תופעה שכיחה עם תסמינים ודרכי התמודדות רבים. אם הילד חווה חרדה בזמן החופשה חשוב קודם כל לתמוך בו. תמיכה וסיוע לילד תוך שימת דגש על מתן קשב לתחושות שלו היא קריטית מאחר והתעלמות מהדברים מהם הוא חרד או ניסיון לדחות את התחושות עלול להוביל להגברת החרדה כמו גם ריחוק מצדו שיקצין מאוד את הסיטואציה בו הוא שרוי. מאחר ולא מדובר במקום מוכר אלא בחופשה, שמרו ככל האפשר על שגרת היום ושבחו אותו באופן מתמיד במידה והוא מבצע פעולה חיובית. ביקורת כלפי הילד בעקבות החרדה שלו לא רק שלא תשפר את המצב אלא גם תחמיר אותו, ועל כן אם הילד חווה חרדה קחו אותו לשיחה אישית אחד על אחד ונסו להבין ממנו מה הוא מרגיש. הסחת דעת בדמות שיחה אישית או אפילו פעילות אישית רק אתם בזמן החופשה יכול להקל מאוד על התסמינים של החרדה – בין אם מדובר בתסמינים פיזיולוגיים, רגשיים או התנהגותיים. במידה ועוצמת החרדה של הילד היא גבוהה כמו גם בעלת מאפיינים חרדתים שונים מאשר בני גילו, זה הזמן לפנות לקבלת טיפול מקצועי המתבצע עוד לפני היציאה לחופשה בעיר אילת.

חרדה אצל ילדים: היא לא חייבת להרוס לכם את החופשה

קבלת סיוע מקצועי להתמודדות

אחד מהכלים הטובים ביותר בהתמודדות עם חרדה אצל ילדים מצוי דווקא אצלכם ההורים: יכולת להכיל את הרגשות של הילד ואת החרדה שלו הוא מאתגר למדי, גם בעבור הורים מנוסים וותיקים. קבלת סיוע מקצועי מצוות אנשי מקצוע עוד לפני היציאה לחופשה מהווה נתיב חשוב מאוד לטיפול וסיוע לילד אבל גם לכם. חרדה איננה אמורה או צריכה להשפיע על האושר של הילד שלכם או שלכם, ולכן טיפול המתבצע באמצעות מטפל המוסמך לעסוק בנושא עם ילדים הוא חלק בלתי נפרד מתמהיל הטיפול והתערבות מוקדמות, שנועדה ליצור נתיב טיפולי מעמיק הנוגע לחרדה. הסיוע המקצועי נועד גם בין היתר לטובת הכנת הילד לקראת החופשה – החל מהסברים אודות מועד החופשה והמיקום ועד התאמה של אטרקציות (וכאן תמצאו מידע על איך בדיוק להעסיק את ילדיכם בחופשה באילת) שיכולות להפחית בעבורו את החרדה.

טיפול בחרדה אצל ילדים – אפקטיבי לטווח הקצר וגם הרחוק

היכולת לטפל בחרדות אצל ילדים השתפרה באופן משמעותי בשנים האחרונות, לא מעט בזכות טיפולים ממוקדים כמו למשל CBT אשר במסגרתו הילד לומד כיצד לזהות את דפוסי החשיבה החרדתיים אבל גם מקבל שליטה לטובת התמודדות עצמאית עם החרדה. ככל שהתערבות מתבצעת מוקדם יותר, כך תוכלו לסגל בעבור הילד וגם בעבורכם כלים להתמודדות, גם אם החרדה תתרחש במהלכה של החופשה. זכרו כי החופשה ובפרט החיים שלכם לא צריכים להיכנס למסלול של סחרור בגלל חרדה, אלא היא ניתנת לטיפול ולהתערבות מוקדמת.