בעלי עסקים: הכירו את תכנית התאוששות מאסון

עסקים ניצבים באופן קבוע, מול עיכובים מסוגים שונים שמסרבלים את פעילותם. גרועים עוד יותר מכך, הם מה שניתן לכנות מצבי אסון – מצבי כשל חמור, אשר משבשים את הפעילות העסקית באופן ניכר. לעתים, הם משתקים אותה לחלוטין. על רקע זה, חשוב להכיר את מה שמכונה "תכנית התאוששות מאסון":

לפעול באופן שיטתי

במקרי חירום, בדרך כלל אין די זמן להגיב באופן אידיאלי. זאת, מאחר שהתגובה היעילה ביותר דורשת לעתים קרובות היערכות מראש. כך שהגרוע ביותר, הוא להגיע למצב חירום עסקי ללא היערכות מראש, כאשר המצב עצמו גם לא מאפשר לחשוב בנחת על התגובה הרצויה. תכנון מסוג DRP יכול להיות פתרון לכך, שייתן מענה איכותי ומסודר. Disaster Recovery Plan היא תכנית מפורטת לאופן התגובה הרצוי. אוסף תכניות כאלה, יהיה ההיבט המעשי של תכנון המשכיות עסקית (BCP) בעסק.

בעלי עסקים הכירו את תכנית התאוששות מאסון

תחום וותיק ומסודר

DRP איננו רעיון או תחום חדש. יש בכך יתרון, מאחר שנצבר בנושא זה ניסיון רב, הן באקדמיה שחוקרת את העולם העסקי והן בעסקים בשטח, בפועל. כתוצאה מכך, עומדים לרשותכם כיום מומחים ושירותי עזר רבים בתחום זה שיוכלו לסייע, כמו גם מתודולוגיות מסודרות ליישום DRP וכן Templates ו-best practices שמספקים נקודות התחלה נוחות. ברמה הטכנית, של איך לטפל במגוון מצבי האסון הספציפיים האפשריים, גם כן נצבר לא מעט ניסיון. הדבר נכון אפילו לגבי מצבי אסון יוצאי דופן, שעסק ישראלי ממוצע עשוי שלא להיתקל בו לעולם (דוגמת נזקי רעידת אדמה חמורה).

יישום לא מורכב

חשוב לדעת, שיישום DRP לא חייב להיות מורכב, אם כי הוא מחייב טיפול מאוד שיטתי. ישנו שלב של תכנון, בו מגדירים למשל בבירור, מה נחשב מבחינתנו כפעילות עסקית חיונית שלא נרצה שתפסיק. מדרגים חשיבות של פעילויות שונות. בהמשך, מתכננים תגובות מפורטות למצבים "אסון" שונים ולא פחות חשוב – מתרגלים אותן ככל הניתן. יש גם היבט של הדרכת העובדים, עדכון תכניות DRP, רענון הדרכות והדרכת עובדים חדשים. בסך הכול, זו  לא מעט עבודה, אבל זה גם לא בהכרח מסובך.

התאמה אישית

DRP איננו דבר אחיד, שעושים בצורה זהה בכל מקום. לאילו "אסונות" נערכים, כמה משקיעים בכל תסריט כזה וכדומה, תלוי מאוד בהעדפות המיוחדות של כל עסק. מבחינה כספית, ישנם כמובן שיקולים של עלויות העיסוק בכך, אל מול עלויות אפשריות של נזקי אסונות. אם למשל, כשל בתקשורת פוגע בזמינות האתר שלכם, הדבר עשוי להיות חמור ודחוף לטיפול, במידה ויש באתר חנות מקוונת פעילה מאוד. אם מדובר רק באתר תדמיתי ובכשל רוחבי במשק (כמו התקפת האקרים נרחבת שפורסמה בתקשורת לצד המלצות להתגוננות מפניה), הנזק הכספי עשוי להיות קטן יותר, אבל יש היבט תדמיתי לקחת בחשבון. כל עסק עושה את שיקוליו.

לסיכום

חשוב ומומלץ לכל עסק, להכיר את נושא ה-DRP וליישם אותו.